Co to jest magnes neodymowy?

Co to jest magnes neodymowy?

Neodym, brom i żelazo – te trzy komponenty wystarczyły, żeby otrzymać rodzaj magnesu, który wytwarza bardzo silne pole magnetyczne. To z kolei sprawia, że ma on ogromną siłę przyciągania. Między innymi dzięki tej właściwości znalazł on tak szerokie zastosowanie w wielu urządzeniach. Czym charakteryzuje się magnes neodymowy? Gdzie może być wykorzystywany?

Magnes neodymowy – co to takiego?

Magnesy neodymowe są magnesami trwałymi. Oznacza to, że nie tracą one swoich właściwości z upływem czasu. Zostały wynalezione stosunkowo niedawno, na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo że skład tego magnesu opiera się na bazie neodymu, pierwiastek ten jest połączony z bromem oraz żelazem, tworząc związek Nd2Fe14B.

Produkuje się go poprzez zastosowanie metody metalurgii proszków. Polega ona na prasowaniu sproszkowanych składników w wysokiej temperaturze i w silnym polu magnetycznym. Proces produkcji kończy się pokryciem magnesu powłoką niklową, cynkową lub fosforanową.

Czym charakteryzują się magnesy neodymowe? Przede wszystkim wytwarzają najsilniejsze pole magnetyczne spośród wszystkich znanych obecnie magnesów. Są odporne na oddziaływanie wysokiej temperatury.

Jakie zastosowanie mają magnesy neodymowe?

Nawet niewielkich rozmiarów magnes neodymowy jest w stanie wytworzyć silne pole magnetyczne. Właśnie ta cecha ma wpływ na ich ogromną popularność – mogą być zastosowane nawet w małych urządzeniach.

Znajdują się one w różnego rodzaju licznikach, kompasach, a nawet w specjalistycznym sprzęcie medycznym. Są nieocenione przy produkcji akcesoriów i urządzeń elektronicznych. Wykorzystuje się je w telewizorach, głośnikach, monitorach komputerowych, a także w mikrofonach i odtwarzaczach CD. Można je spotkać w wielu zabawkach dziecięcych.

Magnesy neodymowe służą także do produkcji magnetyzerów wody, czyli instalacji mających na celu uzdatnianie wody i zapobieganie osadzaniu się kamienia w rurach. Są również stosowane na szeroką skalę w przemyśle oraz specjalistycznych maszynach. Ich zadaniem jest usprawnianie takich elementów jak prądnice czy silniki.