Blog

Do czego służą chwytaki magnetyczne?

Do czego służą chwytaki magnetyczne?

Nieocenione właściwości magnesów są znane od całych wieków. Wykorzystuje się je niemal we wszystkich dziedzinach życia – od przemysłu, przez medycynę, do produkcji zabawek. Dzięki nim powstają niezwykle funkcjonalne obwody magnetyczne zwane chwytakami. Mają one szerokie spektrum zastosowań w zakładach przemysłowych, warsztatach czy halach magazynowych. Czym są i do czego służą chwytaki magnetyczne?

Obwody magnetyczne - jak działają?

Chwytaki magnetyczne są zbudowane z dwóch magnesów trwałych – jeden z nich jest stabilny, natomiast drugi ruchomy. Pole magnetyczne włącza się i rozłącza przy użyciu specjalnej dźwigni. Chwytaki nie potrzebują do działania żadnego zasilania – wewnętrznego czy zewnętrznego. W ich konstrukcji używa się magnesów neodymowych, które mimo swoich niewielkich rozmiarów wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne. W związku z tym z łatwością przyciągają nawet niezwykle ciężkie ferromagnetyki. Taka budowa sprawia, że chwytaki magnetyczne są stosunkowo małymi, ergonomicznymi urządzaniami, które można obsługiwać bez większego wysiłku.

Chwytaki magnetyczne z rozłączanym polem magnetycznym – do czego mogą służyć?

Zadaniem chwytaków magnetycznych jest transport, przenoszenie i podnoszenie tak zwanych ferromagnetyków. Czym są ferromagnetyki? Są to tworzywa charakteryzujące się silnymi właściwościami magnetycznymi. Spotyka się je praktycznie na każdym kroku. Należą do nich nikiel, kobalt oraz żelazo. Jednak takie właściwości mają też różne rodzaje stali o odpowiednim składzie, w których występuje duża zawartość żelaza.

W związku z tym chwytaki magnetyczne stosuje się do podnoszenia elementów wykonanych ze stali. Znajdują one szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wyróżnia się m.in. chwytaki magnetyczne do blach. Oprócz tego służyć do przenoszenia prętów, płyt, rur, a nawet szyn. Są wykorzystywane w fabrykach, ale i stoczniach czy dokach portowych. Ułatwiają też pracę w warsztatach oraz magazynach, gdzie przenosi się ciężkie sprzęty. Są niezbędne w składach oraz hurtowniach stali. Trudno też wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie złomowisk.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Zostaw swój numer telefonu i oddzwonimy do Ciebie.

    Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i przedstawienia oferty. Zasady przetwarzania i informacje o administratorze znajdziesz tutaj.

    Call Now Button