Blog

Magnesy przemysłowe – właściwości i zastosowanie

Magnesy przemysłowe – właściwości i zastosowanie

Właściwości magnesu

Magnesy to bardzo przydatne przyrządy. Dzięki ich właściwościom, możliwe stało się stworzenie wielu urządzeń elektrycznych – np. silników elektrycznych, prądnic, mikrofonów, głośników czy mierników elektrycznych. Bez nich nie moglibyśmy korzystać z części bardzo przydatnych urządzeń, którymi otaczamy się w naszym codziennym życiu. Spotkać je można w różnych zaskakujących miejscach, są stosowane jako elementy mocowań, zaczepy, testery w laboratoriach lub do wyławiania metalowych części.

Wyróżniamy dwa rodzaje magnesów stosowanych w przemyśle: neodymowe (zbudowane z żelaza, boru i neodymu) oraz ferrytowe (składają się z ferrytów, czyli niemetalicznych materiałów ceramicznych o właściwościach ferromagnetycznych). Magnesy ferrytowe są odporne na występowanie korozji i charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Magnesy neodymowe są niezwykle silne, potrafią udźwignąć rzecz 1300 razy cięższą od własnej masy. Jakie zastosowania znajdują w przemyśle? Do czego mogą służyć?

Zastosowanie magnesu - do czego go wykorzystujemy

Magnesy z uchem
Są to magnesy z charakterystycznym uchwytem, dzięki temu można wykorzystywać je do mocowania przedmiotów do metalowych powierzchni oraz do eksploracji zbiorników wodnych. Tego typu magnesy są stosowane między innymi przez grupy zawodowych poszukiwaczy oraz grupy dochodzeniowo-śledcze, ponieważ można przy ich użyciu wyłowić z dna rzeki lub dużego zbiornika wodnego np. narzędzie zbrodni albo zagubiony przedmiot.
Magnesy kwasoodporne
Tutaj magnes jest szczelnie zaspawany w kwasoodpornej oprawie. Taki typ magnesów jest między innymi wykorzystywany do wyławiania detali z wanien galwanizacyjnych.
Magnesy na wałkach
Wałki magnetyczne z rączką, którą można wygodnie chwycić w dłoń są wykorzystywane w warsztatach obróbki metali, punktach skupu złomu oraz laboratoriach znajdujących się przy zakładach, gdzie są niezbędne do kontrolowania jakości produktów. Dzięki nim z zbieraniny różnych elementów szybko i łatwo oddzielimy te, które są zrobione z różnego rodzaju metali.
Magnesy jako szczotki
Specjalistyczne szczotki magnetyczne, dzięki którym bez problemu utrzymamy w czystości podłogę albo plac. Sprawnie zbierają nawet najmniejsze opiłki, których nie dostrzeglibyśmy gołym okiem. Są używane w zakładach produkcyjnych, targach wystawowych, lotniskach i fabrykach.
Separatory magnetyczne
Te urządzenia wykorzystują właściwości magnesów od usuwania zanieczyszczeń i filtrowania strumienia produktów. Dzięki nim z taśmy produkcyjnej zostaną usunięte wszelkie kawałki żelaza, stali i innych metali.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

    Zostaw swój numer telefonu i oddzwonimy do Ciebie.

    Wypełnienie formularza oznacza, że podane w nim dane osobowe będą przetwarzane w celu nawiązania kontaktu i przedstawienia oferty. Zasady przetwarzania i informacje o administratorze znajdziesz tutaj.

    Call Now Button